
- Kan Pippi ha kalas kan jag
Kalasdag och jag sitter här som ett urskitet äpple, jag har småplockat med porslin och silver, förberett allt sånt, men är så trött att jag mest vill gå och lägga mig. Nu är det tredje dagen som jag mår skunk, i förrgår mådde jag så illa att jag fick blödningar under ögat. Jag får ju blåmärken för ingenting, så det är kanske inte så konstigt. Det där ulkandet är jobbigt och kroppen blir helt väck.
Just nu mår jag inte illa, men jag tänker heller inte äta något för att slippa det hela, har ju näringsdryck som jag tänker ta idag istället.
Vi blir bara åtta stycken och det är ju mest min familj så det kommer att gå bra. Maken gjorde en jättestor smörgåstårta igår som han ska garnera idag, jag var så vissen igår att jag inte gjorde mer än låg i soffan. Jag är väldigt imponerad av smörgåstårtan och smakar den lika bra som den ser ut även ogarnerad så blir det succé Fick ett samtal från en florist att en bukett var på väg till mig och sånt gör mig så himla nyfiken. Vem har skickat blommor till mig?
Vilket ljuvligt väder, på balkongen prunkar mina blålila penseér och de vita flortunna gardinerna svajar svagt i vinden.
Nu ska jag lägga mig en stund och ladda inför besöket som kommer vid fyra tiden.
Gilla detta:
Gilla Laddar in …
Relaterade
Du är så tapper.
Förstår inte helt hur du gör för att orka.
Vi pratar om hjältar som klättrar i fjäll och hoppar fallskärm och kastar sig utför stup. De är inga hjältar. De är idioter!
DU är en hjälte.
Håll ut. Det kommer bli din tur snart.
Kramen och grattis nu ialla fall.
Synne.
Hoppas det blir ett riktigt trevligt kalas! Smörgåstårta brukar alltid vara uppskattat och dessutom smidigt att ha det färdigt!
Kram!
Nu hoppas jag att dagen blir trevlig trots allt och att det där j-kla illamåendet far åt pipsvängen. Här är strålande vackert, kanske har ni det också?
Grattis, grattis, grattis, grattis på födelsedagen. Fyller ett par dagar efter dig. Undrar vad jag ska hitta på dårå…
Nu skickar jag dig styrketankar – hoppas att du känner det!
kram
Cattis
Grattis! Hoppas att energin infann sig i tid för kalasandet! 🙂
Grattis på födelsedagen!!
Jag hoppas att du har och kommer att ha en fin dag i dag trots njureländet. Håller med Synne om att du och andra kroniskt sjuka som ändå klarar av vardag (och fest) är de riktiga hjältarna.
Stor kram!
Boel
Hjärtliga gratulationer! Hoppas att du har haft ett trevligt kalas och får en fin födelsedag imorgon! Håll ut, det kommer piggare tider…
Hej! Tittar in o önskar dej en skön söndag.
Hoppas att det blev bra till slut med kalaset! Blommor som kommer med bud är en riktig höjdare!
Det låter som om du fick en härlig fest.
Vilken present.
Jag har aldrig provat spikmatta men förstått att det är många som köper det nu.