Äntligen finns jag igen, om ni visste så besvärligt det är att inte vara någon, att inte kunna legitimera sig. I måndags var vi till poliskontoret och i onsdags kom beskedet att mitt leg fanns att hämta. Får nog tacka coronan för den lilla mängd människor som sökte pass och annat.
En familj med tre mindre barn var där samtidigt med oss, pappan parkerade bilen, så mamman passade på att mäta ett av barnen, prick 100 cm sa mamman. När jag var klar med mitt stod pappan ensam med barnet för att mäta. ”Han sa, nu ska vi se … och jag svepte förbi på väg ut och sa ”prick 100 cm.” Han blev ju såååå förvånad och skrattade, ”snacka om hökögon hahaha!” Klart jag sa som det var, att mamman redan hade mätt ungen. Dagens roligaste skratt! Man har det inte roligare än man gör sig.
Idag smider jag planer, packa lite ska jag, landet över helgen, vi har jord och annat som ska dit, tar mycket plats i bilen, lika bra att ta med det nu, så nästa gång vi åker får vi med oss allt som behövs för att stanna längre.
Jag ska handla med mig frukt och lite choklad till mamma och tre Skagenbakelser, en till henne och de andra till min morbror med fru på vägen till landet. Morbror med sin lungsjukdom sitter ju där han sitter, kommer ingenstans, så jag slänger in lite gott att äta och tidningar. Sen har jag beställt som buffé för mig och maken från en Saluhall vi har med underbar mat. De får plocka ihop olika rätter, som vi kan äta när vi kommer fram till landet.
Så oroligt allt är, inte bara här hemma utan i hela världen. Tänker ibland att det börjar bli som de där katastroffilmerna. TV visar hur folk slåss, rånar butiker och folk, slår ihjäl varandra om de får en chans. Inspelat i nattens mörker, rusar dessa galningar runt och har badboll i IQ. Ingen vanligt tänkande människa kan tänka att polismannen som kvävde killen gjorde ett uns rätt. Oavsett att han som dog tydligen var ett riktigt as, välkänd inom polis och domstolar. Inte lite illa han har gjort andra i sitt liv.
Sen läser jag vidare, statistik över vilka som blir skjutna av poliser i USA, mest vita. Då tänker jag på det här jäkla ”rasistkortet” som allt för många kör upp i ansiktet på folk, så fort de kan när någon privat eller polis påpekar att de inte sköter sig. Men samtidigt är det så att färgat folk har det motigt och mycket skit ligger och skvalpar i botten. Samtidigt som just de har möjligheter, samma som fattiga vita, men med föräldrar som knarkar bort sina liv, sina barn, så är ekorrhjulet det sociala evigas rundgång.
Vems fel det är … vi har ju alla ett eget ansvar, det tycker jag ofta glöms bort, i alla fall i vårt land, här verkar det mesta alltid vara någon annans fel eller skyldighet att ta ansvar. I landet där allt är gratis i uppväxten och mångt och mycket subventionerat som vuxen.
Samtidigt tänker jag på mig själv här i mitt land och all förändring som skett med dessa invandrare. Minns från min skolgång, en kille som kom från ett annat land och gick i vår skola. Han var sjuk och behövde medicinsk hjälp som inte fanns i hans land. Det var spännande att titta på honom och fundera över hur det var i hans land, aldrig vad jag vet var någon elak mot honom.
Sen var det äldre tonåren, då mötte jag svarta amerikaner som inte ville åka till Vietnam, desertörer. Varför var det bara de svarta som deserterade? Rätt många mötte jag på discon i Stockholm, trevliga och spännande killar att prata med. Minns att en sa ”att det svåraste var att lära sig svenska, för alla svenskar ville prata engelska.” Så var det då, även andra arbetsinvandrare av den rätta sorten, som ville arbeta och behövdes lärde sig svenska. Det är inte så svårt att förstå, att vi inte hade något emot de invandrare som kom då.
Ååå fy här kunde jag skriva mängder av skäl till att invandringen i nutid är så …
Jag hoppar över det hela. Inser att jag och ett gäng vanliga människor med sunt förnuft skulle kunna ösa skutan torr, och få det mesta på fötter. Man måste vilja och våga.
Fridens på er alla över helgen 🌹🌹❤️🌹🌹
Som vanligt får jag läsa en hel del av mina egna tankar i ditt inlägg. Vet inte hur många gånger jag läst snyftartiklar om stackars xx som dödats av någon och var en riktig ängel enligt mamman. Sedan visar det sig att skitungen haft för sig både ett och annat som inte är ok.
Jag tänker att när en president kan lära 90 miljoner fransmän att ha mask, hålla avstånd och fortsätta med det så bor jag i ett land som är rätt bra ändå.
Ha en fin helg på landet!!!
Här sitter jag i uppluckringens land, mycket ser ut som vanligt, men allt för mycket våld tränger sig på och hatet till polisen har jag svårt att hantera. Poliserna är längst ner i kedjan och ska något hatas om alls, så är det alla dessa av S tillsatta polischefer med rätt värdegrund och som lätt böjer sig ner som ett rö för vinden när regeringen behöver ett skrå som närmast kryper i takt med deras ordrar. Vi måste befria kåren från dessa chefer och regeringens möjlighet att kväsa kårens jobb. Så de blir något att räkna med framöver. Vi behöver verkligen våra poliser men fan i mig inte regeringens chefslakejer i kåren.
Håller med om det och varför inte en ny regering 😄
Helst redan igår!
👍
När det gäller invandringen finns det mycket att säga som det ser ut nu. När jag gick i skolan så kom det flera familjer från Tjeckoslovakien och barnen började på vår skola. Både barn och vuxna kom snabbt in i samhället, lärde sig språket på egen hand och fick jobb direkt. Riktigt så ser det inte ut nu…
Nåja, ha en bra söndag!
Så var det då när folk med en vilja att höra till kom hit. Idag ….